Det blir to kvalifiseringer der de seks beste går videre til finalen som frister med hele 300.000 kroner til seierherren. Stor favoritt blir selvsagt den soleklare årgangseneren Muscles Wiking B.R. som kommer ut fra femtespor i det andre kvalet. Goop-traveren har med sine drøye 2.6 millioner på konto tjent mer enn de elleve kvalmotstanderne tilsammen, og med 11.2 som rekord er Muscles Yankee-sønnen i en klasse for seg. Kanskje kanontraveren kan pynte på løpsrekorden tilhørende Mystical Dream på 12.1 fra 2005?
Løpene går altså fredag 15. juli med kvalene i kveldens andre og tredje løp, mens finalen kjøres som det åttende løpet med start ca kl. 20:40. Der er 30 tusen til kvalvinnerne, mens det altså er ti ganger så høy førstepremie i finalen.
Løp 2, 1609 auto (start kl. 18:30)
|
|
Far |
Kusk |
Inntjent |
Rekord |
Trener |
1 |
CLASSIC STAR |
Staro Showbiz |
Knut Robin Dalsbotten |
384.500 |
14.4a |
Gunnar Hagebø |
2 |
MAKSI WINNER |
Credit Winner |
Åsbjørn Tengsareid |
158.000 |
14.8a |
Åsbjørn Tengsareid |
3 |
PHOTOGENIC AM |
Fast Photo |
Hans Christian Holm |
107.000 |
13.7a |
Frode Hamre |
4 |
MELVIN ZOOT |
Golden Globe |
Kenneth Løkken |
191.500 |
14.3a |
Morten M. Ottersen |
5 |
SCOTT W.L. |
Super News |
Kai Johansen |
514.081 |
14.0a |
Torkil Steinshaug |
6 |
SIR VALLEY C.B. |
Pearsall Hanover |
Anders L. Wolden |
133.500 |
14.5a |
Anders L. Wolden |
7 |
GAZZCRAFT |
Staro Showbiz |
Per Nilsson |
43.934 |
16.4v |
Stig Sjøgren |
8 |
TOURBILLON |
Ganymede |
Tom Erik Solberg |
167.000 |
13.1a |
Per Gottling |
9 |
SHARIF B.R. |
Goetmals Wood |
Eirik Høitomt |
84.000 |
15.7a |
Jan Lyng |
10 |
MR. X.F. ROYAL |
Mr. Commissioner |
Frode Hamre |
338.000 |
13.4a |
Frode Hamre |
11 |
BALTIC WINNER |
Credit Winner |
Björn Goop |
63.163 |
16.0a |
Björn Goop |
|
|
|
|
|
|
|
Løp 3, 1609 auto (start kl. 18:50)
|
|
|
|
|
|
|
1 |
ANN'S JETS T. |
Jetstile |
Rune Wiig |
159.500 |
14.3a |
Rune Wiig |
2 |
TRIPLE CROWN |
Korean |
Eirik Høitomt |
476.000 |
14.1a |
Sigbjørn Kolnes |
3 |
RITE SAKRA |
Rite On Line |
Frode Hamre |
136.000 |
15.3a |
Frode Hamre |
4 |
C.C. CRYSTAL JET |
Coktail Jet |
Hans Christian Holm |
172.000 |
14.3a |
Steinar Holm |
5 |
MUSCLES WIKING B.R. |
Muscles Yankee |
Björn Goop |
2.673.830 |
11.2a |
Björn Goop |
6 |
JULIANO DIAMOND |
Juliano Star |
Geir Vegard Gundersen |
101.000 |
14.0a |
Vidar Engebretsen |
7 |
UNITRON |
Storstadsbusen |
Ole Johan Østre |
21.930 |
18.0v |
Stig Sjøgren |
8 |
DUEN'S PHOTO |
S.J.'s Photo |
Bjørn Duestad |
262.000 |
13.4a |
Bjørn Duestad |
9 |
PASSPHOTO B.R. |
S.J.'s Photo |
Øystein Tjomsland |
359.000 |
14.6a |
Per Otto Aagre |
10 |
I'M KEN |
Ken Warkentin |
Per Oleg Midtfjeld |
56.995 |
16.3a |
Trond Anderssen |
11 |
C.C. MR. PARADISE |
Mr. Commissioner |
Olav Mikkelborg |
132.000 |
15.1a |
Olav Mikkelborg |
12 |
WORLD WIDE WIN |
Mr. Commissioner |
Tom Erik Solberg |
82.000 |
16.7v |
Eirik Høitomt |
FRODE MED TRE
Ser vi på hvilke trenere som er representert blant Grand Prix-deltakerne er det Sandefjord-bosatte Frode Hamre som topper med hele tre hester i kvalifiseringene. Goop-stallen har to i likhet med en annen svensk trener i Stig Sjøgren - sistnevnte har dog med de to hestene med klart minst grunnlag.
NORSKEID SUKSESSHINGST
Blant fedrene er det Mr. Commissioner tilhørende Erik Dahl på Notodden som kan skilte med flest avkom. Det er ganske imponerende at Taglibue-sønnen i sin første årgang født 2007 tellende 30 avkom har med tre hester - amerikaimporten har jo også med Matchless i hoppefinalen dagen etter. Ellers har Credit Winner, Staro Showbiz og S.J.'s Photo to avkom hver, og de to sistnevnte har dessuten en i hoppeavdelingen.
Klikk her for startlistene fredag samt tidligere vinnere.